Nauka nie pójdzie w las — charakterystyka świerka syberyjskiego

Świerk syberyjski

Im dalej w las, tym więcej drzew — a dzisiaj na tapecie znalazł się miłośnik zimnego i umiarkowanego klimatu. Świerk syberyjski, bo o nim tu mowa, jest rośliną pospolitą mającą nawet kilkaset gatunków oraz kilkanaście rodzajów. W swojej prostocie skrywa piękno, które najbardziej uwydatnia się w domach z drewna. O pochodzeniu, wyglądzie oraz zastosowaniu Picea obovata (świerku syberyjskiego) opowiemy już teraz.

Świerk syberyjski: pochodzenie

Świerk syberyjski uwielbia lekki chłodek, toteż jego naturalnym miejscem występowania jest Azja, a konkretniej Syberia, Kazachstan, Mongolia oraz północna część Chin. Niemniej jednak Picea obovata spotykany jest także w Polsce i wielu innych krajach. To głównie dlatego, że jest to roślina uprawiana w celach dekoracyjnych, głównie do zdobienia parków i ogrodów. Świerk syberyjski nie jest rośliną wymagającą, ale z pewnością bardzo efektowną. Można go łatwo pomylić ze świerkiem pospolitym, który w Polsce jest jednym z najczęściej występujących gatunków.

Świerk syberyjski: wygląd

Picea obovata należy do drzew dużych, a to dlatego, że jego wysokość sięga nawet 60 metrów! Pozyskiwane ze świerku syberyjskiego drewno jest jasne oraz elastyczne. Charakteryzuje się dość dużym połyskiem ze względu na posiadane wyraźnie widoczne przewody żywiczne — można je zaobserwować jako cienkie kreski w przekroju podłużnym i błyszczące punkty w przekroju poprzecznym. Kolor deski może się zmienić pod wpływem czynników atmosferycznych, najczęściej pogłębia się lub nabiera więcej odcieni szarości. Każde drewno pozyskane z Picea obovata ma nieco inną barwę — jaśniejszą bądź ciemniejszą — a dodatkowo może posiadać ciemne plamy, które naturalnie pojawiają się ze względu na uprawę w klimacie środkowo-europejskim. Nie bez powodu wiele osób, chcących wykonać posadzkę w eleganckim stylu, wybiera właśnie świerk syberyjski. Drewno to nadaje bowiem harmonijny charakter i wprowadza sielankowy klimat.

Świerk syberyjski: zastosowanie

Skoro przy aranżacji jesteśmy — gdzie tak naprawdę można wykorzystać świerk syberyjski? Deska pozyskana z tego drzewa doskonale nadaje się jako okładzina elewacyjna. Można wykorzystać również to drewno do innych celów budowlanych: stworzenia eleganckich schodów czy podłóg. Często stosuje się świerk syberyjski na taras — ozdobiony pięknymi kwietnikami i bujanym fotelem oczaruje niejedną osobę. Z mniejszych przedmiotów warto na pewno wspomnieć o instrumentach muzycznych, które to swój piękny wygląd i czyste brzmienie zawdzięczają między innymi tej roślinie. Z kolei jeżeli chodzi o większe konstrukcje, szczerze powiemy, że materiał ten doskonale nadaje się na domy. Świerk syberyjski może być wykorzystany do stworzenia zarówno domków letniskowych, jak i całorocznych. Gwarantujemy przepiękny efekt!

Tutaj kończy się nasza podróż po lesie świerkowym. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy Cię do zainteresowania się tematem drewna z Picea obovata. Jest to z pewnością wybór dla osób, które lubią styl rustykalny bądź chcą urządzić na swoim tarasie oazę spokoju w przyjemnej otoczce. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby posunąć się o krok dalej i od podstaw stworzyć niesamowity dom z bali świerku syberyjskiego! Zapraszamy do kolejnych naszych wpisów — może to w nich znajdziesz swojego faworyta?