Nauka nie pójdzie w las — charakterystyka cedru syberyjskiego

cedr syberyjski

Monumentalne drzewo zwane uzdrowicielem i żywicielem. Przed laty mówiono o nim jako o królu tajgi, który w cieniu swych bujnych gałęzi skrywał wiele młodych roślin, a także dawał schronienie zwierzynie. Cedr syberyjski, zwany także sosną syberyjską lub limbą syberyjską, to pełne mroku i tajemniczości drzewo o dużych walorach dekoracyjnych oraz różnych zastosowaniach. Dzisiaj przyjrzymy się pochodzeniu, wyglądowi, a także możliwościom jego wykorzystania.

Cedr syberyjski: pochodzenie

Pochodzenie cedru, z racji nazwy, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem. Jego naturalnym miejscem występowania jest zimna Syberia, choć rośnie on także na terenie Mongolii, Chin oraz w europejskiej części Rosji. W Polsce także można go spotkać, lecz wyłącznie w parkach i ogrodach — chętnie sadzi się cedr syberyjski z uwagi na wspomniane duże walory dekoracyjne.

Cedr syberyjski: wygląd

Cedr syberyjski potrafi osiągnąć do 35 metrów wysokości, choć w Polsce nie dorasta do takich rozmiarów. Młode gatunki drzew posiadają gładką, szarozieloną korę, która z czasem ciemnieje i zaczyna pękać. Zaglądając do wnętrza, możemy odkryć prawdziwe piękno — drewno w bogatej palecie kolorów: od białożółtego (najbardziej charakterystycznego) przez jasny bursztyn aż po ciemną czekoladę. Deski cedru syberyjskiego cechują się niezwykle bogatą fakturą, wyrazistym usłojeniem, a ich sęki są dużo większe niż w przypadku innych drzew, takich jak świerk.

Cedr syberyjski: zastosowanie

Z racji swojego atrakcyjnego wyglądu i niezwykłych możliwości cedr syberyjski wykorzystywany był jako materiał budowlany już w czasach starożytnych. Wznoszono z niego gigantyczne budowle, pałace, a także wyposażano świątynie. Jego zastosowanie z zakresu budownictwa wiele się nie zmieniło na przestrzeni lat. Dzisiaj wciąż spore grono osób wznosi luksusowe domy z cedru syberyjskiego, łaźnie czy budynki wiejskie. To przede wszystkim zasługa właściwości drewna cedrowego, które na tle innych drzew iglastych wypada naprawdę korzystnie. Jest ono bowiem drewnem niezwykle trwałym — odpornym na zmiany temperatur i wilgotności. Niestraszne są mu silne mrozy czy upalne słońce. Wykonane z niego domy potrafią stać nawet przez setki lat.

cedr syberyjski

A to jeszcze nie wszystko, czym zachwyca cedr syberyjski. Drewno cedrowe jest przyjazne środowisku i ma korzystny wpływ na zdrowie. Ze względu na wysoką ilość wydzielanych fitoncydów cedr niszczy drobnoustroje chorobotwórcze, a tym samym oczyszcza powietrze wewnątrz domu. Ten niezwykły surowiec uwalnia też wspaniały aromat, znacznie bardziej intensywny niż inne drzewa. Ze względu na właściwości termoizolacyjne drewno z cedru syberyjskiego tworzy komfortowy mikroklimat.

Zastosowanie cedru syberyjskiego jest jeszcze większe z uwagi na jego łatwą obróbkę. Drewno wykorzystuje się nie tylko do wznoszenia domów, ale też do tworzenia paneli podłogowych, a także przedmiotów codziennego użytku — ołówków, desek kreślarskich czy instrumentów muzycznych. Pozyskuje się z niego także olej o właściwościach leczniczych.

Cedr syberyjski to temat rzeka — co rusz zaskakuje nowymi właściwościami, czy to estetycznymi, czy praktycznymi. Nie da się w pełni przedstawić jego potencjału, lecz jednego jesteśmy pewni: drewno to może zostać wykorzystane niemal wszędzie i w każdym przypadku będzie prezentowało się doskonale. I tym pozytywnym akcentem kończymy naszą leśną przygodę. Do zobaczenia w kolejnych wpisach! ;-)