Dom z bali — dlaczego stał się tak popularny?

domy z bali

Domy z bali to ciekawa propozycja architektoniczna i choć kojarzy się z zabudowaniami na wsiach oraz w rejonach górskich, to coraz więcej osób się na nie decyduje. Powstają one na przedmieściach, a także w małych miasteczkach. Budowa domu z bali drewnianych to świetny sposób na uzyskanie atrakcyjnie wyglądającego i komfortowego budynku. Będzie on trwały, a postawić go można w o wiele krótszym czasie niż typowy dom murowany. Oczywiście ogromną rolę odgrywa tu dobór odpowiedniego budulca — polecany cedr syberyjski to najwyższej jakości materiał do budowy domu z bali.

Jak jest skonstruowany dom z bali drewnianych?

Obecnie stosuje się dwa rodzaje konstrukcji, które różnią się między sobą grubością użytych bali drewnianych, sposobem ich układania, łączenia oraz izolowania. Wyróżniamy budowę z bali cienkich, które wymagają zastosowania dodatkowej warstwy ocieplenia. Z zewnątrz będzie widoczna drewniana elewacja , a w środku montuje się płyty gipsowo kartonowe, które zakrywają drewno — będą one doskonałą bazą pod farbę, czy też tapetę. Natomiast budując z bali pełnych, docieplenie nie jest już wymagane. Taki dom powstaje z licznych bali drewnianych, układanych na siebie poziomo — tworząc tzw. wieniec po całym obrysie budynku. Tego typu budynki nie wymagają wykończenia od wewnątrz — drewniane bale same w sobie wyglądają bardzo atrakcyjnie. W takim wnętrzu doskonale będą się czuć miłośnicy sielskich oraz rustykalnych klimatów.

Skąd jego popularność?

W przeciwieństwie do domów murowanych najważniejszą cechą, jaką posiadają takie domy, to kumulowanie ciepła i regulacja wilgotności. O praktyczności domów z bali świadczy również fakt, że są ocieplone w sposób naturalny. Drewno jest świetnym izolatorem termicznym, latem pochłania ciepło z zewnątrz, pozostawiając wnętrze domu przyjemnie chłodne, natomiast zimą ciepło zostaje oddane, chroniąc przed zbytnim wychłodzeniem. Oprócz tego dom wykonany w takiej technologii jest uznawany za mający dobry wpływ na zdrowie — świetnie radzi sobie z wilgocią w pomieszczeniach, dzięki czemu tworzy bardzo korzystny mikroklimat dla mieszkańców, a niesprzyjający dla rozwoju mikroorganizmów takich jak pleśnie i grzyby. Czynnikiem, który równie często jest brany pod uwagę przez osoby, które decydują się na dom z bali, jest stosunkowo krótki czas budowy. Dzięki temu, że budynek nie wymaga żadnych prac mokrych, można go wznosić nawet zimą, na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Dom z bali stanowi doskonałą alternatywę dla technologii murowanej. Jeszcze kilka lat temu kojarzył się on z domkiem letniskowym — klimatycznym miejscem do wypoczynku na łonie natury. Dziś dzięki swojemu urokowi i zaletom, jakie posiada, sprawia, że ludzie coraz chętniej decydują się na jego budowę. Całoroczne domy z bali można spotkać w wielu regionach naszego kraju.