Nauka nie pójdzie w las — charakterystyka modrzewia syberyjskiego

modrzew syberyjski

Modrzew syberyjski od lat podbija serca osób aranżujących własny taras czy altankę. Jego popularność wzrosła, kiedy architekci zaczęli wykorzystywać ten gatunek drewna również do tworzenia domów z bali. Nie bez powodu właśnie to on stał się hitem sprzedaży i zapoczątkował naszą nową serię wpisów: „Nauka nie pójdzie w las”. Dziś przyjrzyjmy się jego specyfice.

Modrzew syberyjski: pochodzenie

Gatunek ten, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z Syberii. Nie jest to jednak jego jedyne miejsce występowania. Modrzew syberyjski rośnie również w Chinach i Mongolii. Skrajne warunki atmosferyczne Azji sprawiły, że ten gatunek wykształcił w sobie niebywałą odporność na mróz. Jest to drewno niezwykle twarde, osiągające wysokość nawet do 45 metrów.

Modrzew syberyjski: wygląd

Deski z modrzewia syberyjskiego charakteryzują się bogatą barwą kolorystyczną. Jest to z reguły jasne drewno, naturalnie występujące w kolorze złocistomiodowym oraz w atrakcyjnej barwie czerwonobrunatnej lub żółto-pomarańczowej. Piękna kolorystyka modrzewia syberyjskiego sprawia, że jest to gatunek łatwy do zaaranżowania w wielu przestrzeniach. Należy jednak zwrócić uwagę, że w przypadku naturalnego drewna każda z desek będzie inna, a więc cała kompozycja nie będzie jednolita pod względem usłojenia. To z kolei dodaje oryginalnego charakteru naszej aranżacji.

Modrzew syberyjski: zastosowanie

Drewno z modrzewia syberyjskiego znalazło zastosowanie w wielu sektorach budownictwa. Najpopularniejsze są przede wszystkim domy z bali modrzewia syberyjskiego. Budynek wykonany z tego gatunku drewna doskonale sprawdzi się jako miejsce do całorocznego zamieszkania. Dobrym wyborem będzie też elewacja z modrzewia syberyjskiego — nie tylko stylowa, ale i wytrzymała. Drewno można wykorzystać również na podbitki dachowe, deski podłogowe, tarasy, altany czy płoty. Nic nie stoi na przeszkodzie, by z modrzewia wykonać także oryginalne meble do domu lub ogrodu.

Krótkim słowem podsumowania — modrzew syberyjski to ekskluzywne, a przy tym wytrzymałe drewno, które wpasuje się niemal wszędzie. Jest odporne na działanie niskich temperatur, występowanie grzybów i pleśni. Jest również wyjątkowe ze względu na prosty, niekiedy lekko spleciony układ włókien, różnice w usłojeniu oraz ciekawą kolorystykę. Należy mieć jednak na uwadze, że mimo swoich właściwości, modrzew syberyjski jest drewnem naturalnym, które należy odpowiednio czyścić i pielęgnować. W tym celu warto wykorzystywać oleje do drewna, a także dedykowane środki chemiczne do desek drewnianych.